Ana Sayfa / Projelerimiz / SOSYAL AĞ TAKİBİ
SOSYAL AĞ TAKİBİ

SOSYAL AĞ TAKİBİ

Bilgiye olan erişimin tek bir tuşa bağlı olduğu günümüzde, sosyal medyanın konumunu her birimiz biliyoruz. Hayatımızın her alnında bilgiye erişmek için sosyal ağlardan yararlandığımızı söylemek mümkün. Modern teknolojiye ayak uyduracak şekilde geliştirilen sosyal uygulamalar sayesinde insanların nerede olduklarını, o an ne yaptıklarını, nasıl hissettiklerini görebiliyoruz. Toplumun geneline yayılan ve sosyalleşmenin bir gereği olarak ortaya çıkan sosyal medya kullanıcılığı, son dönemde gözle görülür şekilde artış göstermektedir.

 

Peki, hayatımızın hemen her anına yayılan ve bizleri sana bir sosyalliğin içerisine sürükleyen sosyal medyanın anlamı nedir? Basit bir tabirle sosyal medya; bilgi ve içerik platformudur. Sosyal medya için daha komplike bir tanım yapacak olursak eğer; sosyal medya, yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızı ile yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşım platformudur. İletişim sınırı olmadan, bireylere dijital bir tartışma sunan sosyal medya artık her yerde. Şehircilik sistemi içerisinde oluşturulan ücretsiz internet sağlayıcılar sayesinde bulunduğumuz ortamdan hiçbir çaba sarf etmeden sosyal medya ile bağlantı kurabiliyoruz. Sosyal medya bireysel iletişimin yanı sıra marka ve kurumsal oluşumların konumu açısından da son derece önemli bir yere sahip. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan sosyal medya, aynı zamanda kurumsal yapılar içinde ulaşılabilecek en büyük kitleyi içerisinde barındırmaktadır. Geniş yaş aralığına ve millet çeşitliliğine sahip sosyal medya globalleşen dünyanın en güzel örneği olarak kabul edilebilir. Modern web teknolojileri ve sosyal medya kurumsal yapılar arasındaki rekabeti de sanal bir ortama taşımış durumda. Bu sanal ortamda izleyeceğiniz istikrarlı yol, sizi rakiplerinizin her zaman bir adım önünde götürecektir.

 

Sosyal medya tamamen kullanıcı odaklı bir platformdur. Kişiler kendi adlarına oluşturmuş oldukları profil sayfaları ile sınırsız bir kullanıcı ağı olan sosyal medya ortamında ulaşabilecekleri en büyük kitleye ulaşmaya çalışırlar. Ancak kurumlar için durum biraz daha farklı ve profesyonellik gerektirir. Kişisel bir platformun aksine kurumsal yapılanmalar marka değerlerini yansıtan bir sayfa ve içerik oluşturmak zorunda kalırlar. Sayfa sürekli olarak bir yönetici tarafından yönetilmeli, gelen olumlu ya da olumsuz yorumlar incelenerek sayfa takipçilerine ve sosyal medya kullanıcılarına yansıtılmalıdır. Düzenli periyotlar ile sayfa takip edilmeli; kullanıcıların istek ve şikâyetlerine anında karşılık verilmelidir. Televizyon kanalları dahil olmak üzere çeşitli oluşumlara vereceğiniz tüm reklamlar size yalnızca belirli bir kitleye ulaşma imkanı verirken; sosyal medya da gerçekleştiğiniz tüm reklam çalışmaları sizi hayal edemeyeceğiniz kitlelere ulaştırabilir. Sosyal medya kullanıcıları bir zincirin halkaları gibi birbirlerine bağlıdır, bu nedenle sizin firma değerinizi arttırıcı yapacağınız her bir çalışma sizi takip etmeyen diğer kullanıcılara bile bağlantılı bir şekilde ulaşır.

 

Sosyal medyadan sağlıklı sonuçlar almak için sayfanızın düzenli periyotlar ile takip edilmesi, kullanıcıların her türlü olumlu kampanya ve yeniliklerden haberdar edilmesi gerekir. Firma sahipleri son dönemde bu alana yöneliyor ve firmalarını sosyal medya ortamında da en üst sıralarda görmek için çalışmalar yapıyorlar. Peki, doğru bir yol mu izliyorlar? Sosyal medya da yer almak demek yalnızca belirli dönemlerde içerik girerek kullanıcılara ulaşmak mı demek? Sosyal medyadaki faaliyetlerinizi yürütmeniz için gerçekten bir uzmana ihtiyacınız var mı? Tüm bu sorular firma yetkililerinin aklını kurcalıyor. Peki, size uzmanlık ve danışmanlık hizmeti verecek bu insanlar kimlerdir ve nasıl oluyor da sizin yapamadığınızı başarabileceklerini iddia ediyorlar?

Marka ve kurumsal yapıların, sanal ortamda sürekli olarak aktif ve dinamik bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. İşte sosyal medya uzmanlarının görevi bu noktadan itibaren başlar. Sosyal medya uzmanları sizin sanal platformdaki rekabet ortamından lider olarak çıkmanıza yardımcı olurlar. Sosyal medya uzmanları, sosyal medya platformu içerisinde yaşayan, kendine özgü tecrübe ve bilgi birikimine sahip, dikkatli, çözüm üreten, yenilikçi ve sosyal medyanın gerekliliklerini yerine getiren özel insanlardır.

 

Sosyal medya uzmanları ellerindeki kısıtlı materyalleri en verimli şekilde kullanmak gibi bir yetiye sahiptir. Kurulu olan bir düzeni yıkıp yeniden kurmak yerine, sistemdeki yanlışları bularak onları ortadan kaldırırlar. Bilgi birikimleri ve elde etmiş oldukları tecrübeler sayesinde sizi rekabet içinde olduğunuz firmaların sosyal medya platformunda önüne geçirerek daha fazla kullanıcıya erişmenize imkân sağlar. Zamanı belli olmamak ile birlikte her kurum bir süre sonra sosyal medya ortamına girmek ve orada kendisine belirli bir yer edinmek zorunda kalacaktır. Bu noktada önemli olan, sosyal medya ortamına girecek tüm kurumsal yapıların ve markaların ne kadar hazırlıklı olduğudur. Sosyal medya uzmanları sizlere sosyal medyaya girmeden önce uygun ortamı sağlayarak, daha siz platforma girmeden yerinizi hazırlarlar.