Arkadaşlarımız ile facebooktan haberleşiyoruz, müşterilerimiz ile gmailden yazışıyoruz, belediye başkanı ile twitterdan tartışıyoruz, alışverişi internet üzerinden yapıyoruz, merak ettiğimiz her şeyi vikipediden öğreniyoruz, faturalarımızı bile geliştirilen uygulamalar sayesinde ve bankalar aracılığıyla internet üzerinden yatırabiliyoruz. Yapılan araştırmalara göre, internet ortamında günümüzün üç saatlik bölümünü harcıyoruz. Tüm bunları internet üzerinden yaparken muhasebe işlemlerimizin takibini neden hala eski usul defterleri kullanarak ya da parmak hesabı ile yapıyoruz?

Aslında muhasebe; cebinde, kasasında veya yastık altında para bulunduran herkesin temel sorunudur. Kısaca para ile herhangi bir şekilde bağ kuran herkes bir şekilde belirli bir muhasebe işleminin içerisinde bulur kendisini. İşletmeler, ev hanımları, öğrenciler…

İşletmelerin temel sorunu istedikleri zaman rapor alabilecekleri, kolay ve kullanışlı ara yüze sahip bir muhasebe programı. Günlük olarak gelir gider takibi yapmak ve bu işlemi gerçekleştirirken de çok değerli vaktinden taviz vermek istemeyen her işletme sahibi bu tür bir programa ihtiyaç duyar. Yazar kasanızdan aldığınız Z Raporu bile birkaç dakikada çıkarken, tek bir tuşla ve saniyeler içerisinde günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlar alabileceğiniz kolay bir program düşünün. Bu sizce de çok güzel olmaz mıydı? Sabah işletmenizi açtıktan sonra bilgisayarınızın düğmesine basıyor, bu programa sizden başka kimsenin kullanamayacağı kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Bundan sonra tek yapmanız gereken yaptığınız satışları, tahsilatları; ödediğiniz faturaları, vergileri, işçi maaşlarını bu sisteme girmek. Akşamda günlük hareketlerinizi kolaylık ile kontrol ediyorsunuz işte bu kadar basit.

Şimdi bunu biraz daha halka indirgeyelim. Ataerkil toplum yapısında evin reisi her ne kadar baba olarak görülse de aslında evin genel manada yükü hanımların üzerindedir. Pazar alışverişi, market alışverişi, ödenen faturalar, çocuklara verilen harçlık… Çalışmayan bayanlar için tüm bunların takibini yapmak oldukça zor olsa gerek. Çünkü eşlerden istenen her türlü para, yeni bir hesap vermeye atılan bir adım. Peki, bahsettiğimiz program bayanlarımızı da bu dertten kurtarsa? Yapmış oldukları alışverişleri, ödedikleri faturaları takip ederek birikim yapan bayanlarımızı bir düşünün. Evin bütün o karmaşası ve her sabahın ayrı bir masraf demek olduğu çağımızda birikim yapmak bir ev hanımı için ne kadarda zor? Peki, bu program sayesinde bunu yapabileceklerini söylesek? Şaşırtıcı değil mi? Evet, bahsettiğimiz sistem bu kadar basit ve bir o kadar da kullanışlı.

Şehir dışında okuyan öğrenciler paranın kıymetini ve harcamanın ne denli kritik bir olgu olduğunu bilirler. Eğer çalışmıyorsa, burs ya da kredi gibi başka herhangi bir geliri olmayan öğrenciler aileden gelen az miktardaki para ile belirli bir dönemi çıkarmak zorundadır. Günümüz şartlarında bunu gerçekleştirmek gerçekten çok zor. Hele ki şuan ele aldığımız öğrenci herhangi bir devlet kuruluşunda değil bir öğrenci evinde yaşıyorsa. Kişi başına düşen kira miktarı, yapılan harcamaların evde ikamet eden kişi sayısına bölünmesi, aidat, faturalar… Aklımıza gelmeyen ve sayamadığımız pek çok kalem daha. Kirayı geç veren ev arkadaşı, faturaları yatırmayı unutan sorumsuz bir ev arkadaşı… Bahsetmiş olduğumuz sistem öğrencileri de tüm bu karmaşadan kurtarmayı amaçlıyor. Girilen kalemleri kişi sayısına bölecek, ödenmesi gereken tüm faturaları size önceden mail atacak.

Tüm bunları yapabilecek sistem şimdi sizlere kilometrelerce uzak bir hayal gibi geliyor olabilir. Ama yukarıda bahsettiğimiz tüm olaylar gerçek ve istesek de istemesek de böyle bir sisteme gerçekten ihtiyacımız var. İşte bizler de ABG Teknoloji Sistemleri Anonim Şirketi olarak ihtiyaçlarınızı gözlemledik ve sizin için böyle bir sistem geliştirdik. Belirli yaş grubunda ve bilgisayar kullanmayı bilen herkesin kolaylıkla kullanabileceği, kullanışlı bir ara yüze sahip, tamamen web tabanlı bir çalışma prensibine sahip hesabimibilirim.com’u siz değerli kullanıcılarımızın beğenisine sunuyoruz.